Jaká matrace je vhodná pro dítě?
Spaní dětí má svá specifika. Děti potřebují pro svůj zdravý růst a vývoj kvalitní matraci, která ale nemusí být luxusní, spíše pevnější typ konstrukce. Kvalitní matrace pro dospělé jsou většinou zónové – v oblasti ramen a pánve jsou změkčené a naopak v oblasti bederní páteře jsou pevnější. U dětí není třeba, aby matrace měla výrazné zónování – děti rostou, často spí v různých polohách a tak zónování u matrace pro děti postrádá smysl. Zásadní je správná podpěra páteře – tj. kvalitní materiál matrace. Ideální jsou pro děti matrace z kvalitních PUR pěn, které vyhoví jak z hlediska pružnosti matrace, tak i z hygienického hlediska. Pokud si potrpíte na vyšší třídu, můžete vybrat matraci z HR studené pěny. Důležitý je i potah matrace – měl by být snímatelný s možností praní minimálně na 60 °C. PUR matrace je možno položit bud na pevný dřevěný rošt nebo lamelový rošt.
Jak dlouho lze matrace pro děti používat?
Matrace o klasických rozměrech lze využívat od doby, kdy dítěti nestačí dětská postýlka prakticky až do dospělosti. Životnost matrací Vanda a Nicola, které jsou vyrobeny ze studené pěny Celtex, se pohybuje okolo 12 – 15 let, z čehož vyplývá, že stejnou matraci může „dítě“ používat do cca 18 let. Z hlediska hygieny doporučujeme matraci po uplynutí její životnosti vyměnit a poohlédnout se po matraci z kategorie dospělých.
Jaká je záruka na dětské matrace z JMP?
Na jádra dětských matrací poskytujeme prodlouženou smluvní záruku, a to v délce:
– 10 let pro matrace Vanda, Michaela a Nicola
– 5 let pro matraci Eliška
– 3 roky pro matrace Agáta Plus a Adélka.
Vyrábíte matrace na míru?
Ano, matrace do velkých postelí jsme schopni vyrobit prakticky v jakémkoliv rozměru. Stejně tak jsme schopni vyrobit atypické rozměry matrací do dětských postýlek. U těch je jediným limitem maximální rozměr 70 x 140 cm.
Jaká postel je vhodná pro dítě?
Obecně – zásadní je vybírat kvalitní výrobky z kvalitních materiálů, které jsou vhodné pro děti. Pro miminka vybíráme postýlku nejlépe z masivního dřeva (např. buk, borovice). Postýlka by měla mít spouštěcí bočnici a rošt nastavitelný do více poloh – pro pohodlí dítěte i maminek. Může mít i kolečka pro jednodušší přemístění. Samozřejmostí je kvalitní povrchová úprava, bezpečné kování a žádné ostré hrany. Určitě platí, že kvalita a funkčnost je důležitější než design.
I pro větší děti (od cca 2 – 3 let) by rám postele měl být z materiálu, který se snadno udržuje – také je ideální masivní dřevo, případně přírodní dýha nebo folie (lamino). Nevhodné jsou pro děti čalouněné postele – především z hlediska jejich špatné údržby. Postel by neměla mít žádné ostré rohy nebo hrany. Důležitý je i rozměr. I pro malé dítě se vyplatí pořídit postel „dospělých“ rozměrů – děti rychle rostou a tak pořizovat „junior“ postel se skoro nevyplatí. Pokud jsou rodiče vyšší postavy, mohou zvážit pořízení i rovnou prodloužené postele. Protože kvalitní kostra postele vydrží mnoho let, třeba až do dospělosti. Postel může být vybavena úložnými prostory.
Jaký je vhodný polštář a přikrývka pro dítě?
Přibližně do roka věku dítě nepotřebuje žádný polštář. Pak je ideální pořídit typ polštáře určený pro batolata. A pro větší děti se určitě vyplatí pořídit polštář se zipem s možností praní (na 60 °C, nebo na 90 °C) – jednak je možno regulovat množství náplně a také je jednodušší na údržbu – stačí prát pouze „obal“ polštáře bez výplně. Malé dítě může spát pod přikrývkou nebo ve spacím pytli – u spacího pytle je výhoda, že se dítko neodkope. Pro větší dítě jsou nejvhodnější přikrývky z dutého vlákna s možností praní minimálně na 60 °C, lépe na 90 °C. Podívejte se i na složení „sypku“ – pokud přikrývka obsahuje např. vlákna tencel, tak bude určitě dobře odvádět vlhkost. Volte přikrývku kvalitní, která je dobře ušitá – taková určitě déle vydrží, i pokud ji budete častěji prát. Přikrývky mívají různou hřejivost. Můžete pořídit univerzální, případně letní a zimní, pokud je v místnosti větší rozdíl teplot v různých ročních obdobích.